Folie Okienne
Amplus

Wyróżnia nas profesjonalizm

Wszystkie nasze folie okienne posiadają warstwę odporną na zarysowania.

w naszej ofercie posiadamy folie okienne przeciwsłoneczne:

- stosowane wewnątrz pomieszczenia ( tzw. folia okienna wewnętrzna )

- stosowane na zewnątrz pomieszczenia ( tzw. folia okienna zewnętrzna )

Jak skutecznie dobrać i założyć folie przeciwsłoneczne

Darmowy, sprawdzony e-kurs w siedmiu częściach

DLACZEGO FOLIE OKIENNE ?

Często komfort przebywania w domu, lub w biurze zakłócany jest przez nadmierne promieniowanie słoneczne, powodujące przegrzewanie się pomieszczenia. Energia wygenerowana przez Słońce dosłownie wlewa się przez okna i jest wchłaniana przez wszystkie przedmioty które mają z nią kontakt i tu pomocna okazać się może folia okienna.

Pomieszczenie w którego oknach zamontowano folie okienne przeciwsłoneczne, latem nie nagrzewa się od słońca, promienie słoneczne wpadające przez szyby nie oślepiają, nie powodują. tzw. refleksów na monitorach komputerowych. Dodatkowo folie okienne powodują zmniejszenie współczynnika cieplnego (U), a zatem straty cieplne zimą w tym pomieszczeniu są o wiele mniejsze i mają estetyczny wygląd (są niezauważalne) w porównaniu do żaluzji , czy rolet.

CO ZYSKUJEMY DZIĘKI ZASTOSOWANIU FOLII OKIENNEJ ?

Naklejenie folii okiennej bezpośrednio na szybę powoduje powstanie powłoki antyrefleksyjnej, która powoduje odbijanie promieni podczerwonych. Dzięki folii okiennej w pomieszczeniu temperatura obniży sie od kilku do kilkunastu stopni. Przy zastosowaniu zewnętrznych folii okiennych można zredukować ciepło latem, nawet do 80%, uzależnione to jest od stopnia izolacji ścian i dachu budynku.

DLACZEGO FOLIE OKIENNE SĄ TAK SKUTECZNE ?

Zacznijmy od dwóch najistotniejszych parametrów jakie posiadają folie okienne. Nie są to jedyne parametry określające folie okienne przeciwsłoneczne, lecz najlepiej obrazujące działanie folii okiennych:

Pierwszy bardzo ważny parametr folii okiennych przeciwsłonecznych:

Całkowita redukcja promieniowania słonecznego - jest to ilość promieniowania słonecznego ( w zakresie 280 - 2500 nm ) jaka została zatrzymana przez folie okienne przeciwsłoneczne. Jest to energia słoneczna zarówno odbita jak i pochłonięta przez folie okienną, podawana jest w procentach.

Opis doświadczenia:
- Lampa o promieniowaniu maksymalnie zbliżonym do promieniowania słonecznego, wysyła swoje promieniowanie, które przechodzi przez szybę zespoloną standartową ( po lewej stronie zdjęcia ),oraz przez szybę zespoloną standartową pokrytą folią okienną przeciwsłoneczną ( po prawej stronie zdjęcia)

- .Standartowa próbka szyby zespolonej o współczynniku U=1,1 ( po lewej stronie zdjęcia ) przepuszcza 28,5 W/m2˛

- Natomiast standartowa próbka szyby zespolonej o współczynniku U=1,1 i dodatkowo pokryta folią okienną przeciwsłoneczną ( na zdjęciu z prawej strony ) przepuszcza jedynie 5,9 W/m2.

Wnioski:
Folia okienna przeciwsłoneczna potrafi zredukować nadmierne promieniowanie słoneczne nawet o 80 %

Drugi bardzo ważny parametr folii okiennych przeciwsłonecznych:

Przepuszczalność światła - określa ile światła przepuszcza szyba z folią okienną, w stosunku do światła padającego na szybę z folią okienną. W zakresie długości fali widzialnej ( w zakresie 380 -780 nm ), podawana jest w procentach.

Te dwa wymienione parametry są wzajemnie ze sobą powiązane. Redukując promieniowanie słoneczne, ograniczamy również przepuszczalność światła. Tak pokazują przyrządy pomiarowe, niemniej dla oka ludzkiego często jest to niezauważalne. Czułość przyrządów pomiarowych i czułość oka ludzkiego zdecydowanie różnią się od siebie.

Najpierw wyjaśnię dlaczego te dwa parametry są wzajemnie ze sobą powiązane.

Spektrum słoneczne składa się z promieniowania:
- nadfioletowego UV
- widzialnego
- podczerwonego IR

Ciepło słoneczne dostaje się do pomieszczenia zarówno poprzez promieniowanie podczerwone jak i poprzez promieniowanie widzialne. Promieniowanie podczerwone jest falą niewidoczną dla oka ludzkiego , można je całkowicie zredukować. Natomiast aby zredukować ciepło przedostające się w promieniowaniu widzialnym, musimy jednocześnie zmniejszać ilość światła. I dlatego jeśli chcemy osiągnąć maksymalną redukcje ciepła, należy też zmniejszyć ilość światła. ( nadmienię że istnieją obecnie również folie okienne przeciwsłoneczne, które maksymalnie redukują tylko promieniowanie podczerwone, praktycznie nie wpływając na ilość przepuszczanego światła.

Są to folie okienne o strukturze ceramicznej do zastosowania wewnętrznego, więcej na ten temat w zakładce folie przeciwsłoneczne okienne wewnętrzne.

A teraz wyjaśnię dlaczego nawet dość znaczne ( według przyrządu ) zmniejszenie przepuszczalności światła jest mało odczuwalne przez człowieka.

Człowiekowi niezaprzeczalnie potrzebne jest światło do życia, lecz jego nadmiar jest tak samo szkodliwy jak jego brak. Dlatego tak często zasłaniamy się przed światłem słonecznym poprzez różnego rodzaju przegrody takie jak: okulary przeciwsłoneczne, żaluzje, rolety itp. Potrzebujemy światła słonecznego, lecz tylko w odpowiedniej ilości. Dlatego jego częściowe ograniczenie jest dla nas niezauważalne, a w przypadku dużych przeszkleń nawet wskazane. Nowoczesna architektura szklana, dostarcza człowiekowi zdecydowanie za dużo światła słonecznego, stąd też potrzeba ochrony przeciwsłonecznej.

Poza tym dla oka ludzkiego nie ilość światła jest tak ważna lecz powierzchnia przez jaką to światło dostaje się do pomieszczenia. Według normy, pomieszczenie o powierzchni 25 m2 potrzebuje około 3 m2 powierzchni szyb. Jak widać dzisiejsze budynki posiadają o wiele większą powierzchnię szyb w stosunku do powierzchni pomieszczenia. I dlatego zmniejszenie przepuszczalności światła jest mało odczuwalne przez oko ludzkie. Zbyt duże przeszklenia wręcz stwarzają dyskomfort i dlatego wraz z nimi stosowane są wszelkiego typu żaluzje i rolety. Można zaryzykować stwierdzenie, że folia okienna kontroluje ilość przedostającego się światła do pomieszczenia.

Ale oponent zapyta a co się dzieje podczas pory zimowej? Z praktyki wynika, że zimą ze względu na bardzo krótki dzień oraz z reguły zachmurzony, ilość światła dziennego i tak jest zbyt mała. Dlatego aby doświetlić pomieszczenie korzystamy ze światła sztucznego.

EKSPERYMENT ZAGADKA - obrazujący przepuszczalność światła przez folie okienne.

Na zdjęciu prezentuję próbki szyb zespolonych, z naklejoną folią okienną przeciwsłoneczną ( jedna próbka jest bez folii okiennej)
Zdjęcie zostało wykonane w słoneczny dzień marcowy. Niektóre próbki mają dość znacznie (według pomiaru przyrządem ) ograniczoną przepuszczalność światła. Proszę zabaw się i spróbuj odgadnąć ile procent światła przepuszczają pokazane na zdjęciu próbki, wskaż też próbkę szyby bez folii okiennej ( wyniki z przyrządu pomiarowego są naniesione na zdjęciu na końcu zakładki )

A teraz przeanalizujmy na czym polega skuteczność folii okiennej przeciwsłonecznej.

Podstawową cechą folii okiennych przeciwsłonecznych jest to że zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Już to magiczne słowo " zapobiegać " świadczy o skuteczności folii okiennych przeciwsłonecznych. Folia okienna zabezpiecza przed przegrzewaniem się pomieszczenia poprzez odbicie ciepła słonecznego. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż potem usuwać niepożądane skutki. I w tym głównie tkwi różnica pomiędzy folią okienną przeciwsłoneczną a klimatyzacją. Folia okienna zapobiega nagrzaniu się pomieszczenia a klimatyzacja usuwa skutki przegrzania się pomieszczenia od promieni słonecznych.

Najlepiej byłoby gdyby te dwa sposoby zabezpieczania nas przed przegrzewaniem się pomieszczenia, współpracują ze sobą. Przeciwsłoneczne folie okienne zabezpieczają nas przed przedostawaniem się niepotrzebnego ciepła a urządzenia klimatyzacyjne usuwają ciepło powstałe w wyniku pracy urządzeń elektrycznych bądź mechanicznych.

Powyżej zdjęcie próbek szyb wraz z odczytem z przyrządu, określającym dokładnie przepuszczalność światła. Zobacz jak oko ludzkie całkiem odmiennie niż przyrządy odbiera przepuszczalność światła.

Jeśli masz pytania, pisz śmiało:

amplus@foliaokienna.pl